Est   Eng   Rus   Lat   Lit   Fin   Swe
Ravimtaimekasvatus
Ravim- ja taimeteed
Maitseained
Taimne tooraine
Ürdisoolad
Looduslikud antibiootikumid

Siilkübar (Echinacea purpurea)

Purpur-siilkübar, rahvakeeli „õhtupäike“ – on imepärane ravimtaim, millel on sajanditepikkune kasutamise ajalugu. See sisaldab terve kompleksi põletikuvastaste, viirustevastaste, seentevastaste ja immuunsust tugevdava toimega raviaineid. On väga populaarne USAs ja Euroopas universaalse „taimse antibiootikumina“, millel on võime stimuleerida immuunsüsteemi rakkude funktsioone.

Siilkübar on tõhus bakteriaalsete ja viirusnakkuste ennetamise vahend, mis aktiveerib organismi elujõudu. Siilkübar sisaldab eeterlikke õlisid, vaike, fütosteroole, glükosiide, erinevaid orgaanilisi happeid (inuliin, pektiin), flavonoide, samuti spetsiifilisi, üksnes siilkübarale omaseid bioaktiivseid aineid. Polüsahhariidid on  siilkübara peamised toimeained, mis stimuleerivad makrofaagide aktiivsust, mis neelavad baktereid, viiruseid ja ka organismis „rikkis“ rakke. Lisaks aitavad polüsahhariidid kaasa T-lümfotsüütide tootmise ja valgete vereliblede aktiivsuse suurendamisele, mistõttu õnnestub vältida haigestumist ja leevendada selle sümptomeid. Just polüsahhariidides, mis ümbritsevad koerakke ja kaitstes neid seeläbi bakterite ja haigusetekitajate invasiooni eest, peitub siilkübara immuunsust stimuleeriv toime. Siilkübaras sisaduvatel glükosiididel on kortisoonile sarnanev toime. See toime on seotud nende ühendite võimega pärssida ensüüm hüaluroonidaasi aktiivsust, mis tingib spetsiifilise põletikuvastase toime. Põletiku ja mikroobivastast mõju tugevdavad taimes sisalduvad oksükaneelhapped.
Vaatamata sellele, et taime koostist on põhajlikult uuritud, on selles seniajani varjul hulk saladusi. Näiteks üsna hiljuti saadi teada, et siilkübar sisaldab võimsaid antioksüdante. Siilkübaral on antibakteriaalsed ja viirusevastased omadused. Siilkübara ekstraktid pidurdavad streptokokkide, kolibakterite ning viiruste kasvu ja arengut. Siilkübarat võib kasutada üldtugevdava ja abivahendina krooniliste haiguste ravimisel. Immuunsuse stimuleerimiseks soovitavad eksperdid tarvitada siilkübarat kuuridena: nädal aega tarvitada, seejärel pidada vahet. Liialt pikaaegne siilkübara tarvitamine võib immuunsüsteemi kurnata.

Siilkübaral on järgmised toimed:

Tugevdab immuunsüsteemi
Põletikuvastane
Atibakteriaalne, seenevastane mõju
Antioksüdantne
Üldtugevdav
 

Kassiküüs (Uncaria Tomentosa)

Kassiküüs ehk Peruu kassiküüs – nii nimetatakse Peruu liaani, sest selle vars on täis väikesi küüniseid, mille abil taim kinnitub puutüvedele ja ronib neid mööda üles. Paljude sajandite kestel on Põhja-Ameerika elanikud kasutanud seda immuunsuse tugevdamiseks. Liaani koorest valmistatud tõmmised ja teed omavad võimet kõrvaldada maohaiguse spastilisi hoogusid, toniseerida organismi , taastada reipust.
Kassiküüs  on üks suurim immuniteeti mõjutava toimega taimseid vahendeid. Toimides rakuimmuunsuse tasandil, on peruu liaanil ülitugevad immuunsust tugevdavad omadused. Need omadused on tingitud alkaloidide rühmast, glükosiid glütsürritsiinist, flavonoididest, tanniinidest ja teistest ainetest. Alkaloidide rühm aktiveerib T-lümfotsiitide, eriti T-tapjarakkude funktsiooni, mis on viirusevastase immuunsuse peamine komponent, suurendab makrofaagide aktiivsust, normaliseerib immuunglobuliinide taset. Peale selle aitavad indoolalkaloidid normaliseerida arteriaalset vererõhku, takistades trombotsüütide agregatsiooni, vähendades trombide tekke võimalust vereringes, eelkõige aju ja südame veresoontes, hoides sellega ära ateroskleroosi teket. Suurendavad fagotsütoosi ja aktiviseerivad tsütokiinide ehk immuunsuse mediaatorite tööd, mis tagavad organismi siseskonna immuunsuskontrolli. Glükosiid, glütsürritsiin ja glütsürretiinhape blokeerivad viiruste paljunemist rakkudes, häirivad viiruste DNA sünteesi, on põletiku- ja allergiavastase toimega. Kassiküüne flavonoidid ilmutavad antioksündantset ja allergiavastast aktiivsust, kaitsevad rakumembraane vabade radikaalide kahjustuste eest, normaliseerivad naha ja limaskestade seisundit, osalevad häiritud ainevahetuse taastamisel. Parkained avaldavad kootavat, antiseptilist, põletikuvastast ja verejooksuvastast mõju.


Kassiküüne peamised toimed:

Immuunsust parandav ja üldtugevdav toime
Antioksüdantne toime
Tromboosivastane toime
Põletikuvastane toime
Toniseeriv toime
 

Musta pähkli leht (Juglans Nigra)
 

   Must pähkel on oma kodumaal Põhja-Ameerikas kõrgelt hinnatud tänu selle koostises olevate looduslike ainete tõhusale toimele. Taim sisaldab polüenoole, juglooni, C-vitamiini, karotiini, B1-, B6-, F-, E-vitamiini, eeterlikku õli, orgaanilisi happeid, tanniine jt aineid. On oluline märkida, et juglooni ja polüfenoolide kontsentratsioon musta pähkli lehtedes on 2-4 korda suurem kui kreeka pähklis. Musta pähklit kasutatakse ussnugiliste invasioonide, seedetrakti haiguste, kroonilise ekseemi ja diateesi korral. Kasutatakse organismi puhastamise ja tervendamise kompleks - programmides. Musta pähkli lehel on sooleparasiitidevastane, antibakteriaalne, põletikuvastane toime. See on soovitatav eriti eakatele, kel on kalduvus kõhukinnisusele.
Jugloon on musta pähkli peamine ja väga väärtuslik toimeaine. Jugloon normaliseerib soolestiku tööd, toimib kõhukinnisuse korral pehmetoimelise lahtistina. On efektiivne bakterite, seente ja ussnugiliste vastu. Lõuna- ja Põhja-Ameerika rahvameditsiinis kasutatakse tänapäevalgi musta pähkli lehte solkmete ja paelusside vastu.
Lisaks sisaldab musta pähkli leht linoleenhapet. Linoleenhape osaleb aktiivselt rasvarakkude lõhestamisel ja madala tihedusega kolesterooli vähendamisel, mis on üks ateroskleroosi ja maksa rasvdüstroofia põhjuseid. Linoleenhape on väga oluline inimese organismile, sest kuulub rakumembraanide , närvikiudude ja silma võrkkesta koostisesse. Seda ei sünteesita inimese organismis ja seda peab saama toidust.
   Musta pähkli lehes sisalduvad tanniinid aga mõjuvad limaskestadele, vähedades ärritust ja suurendades kudede tihedust, on põletikuvastase toimega. Tanniinid moodustavad läbitungimatu kile, mis isoleerib limaskestad edasise kahjustamise ja infektsiooni sissetungi eest ning kiirendab seeläbi paranemist.

Musta pähkli lehe peamised toimed:

Soolenugilistevastane – erinevate invasioonide, nii ägedate kui krooniliste puhul
Antibakteriaalne
Kerge lahtisti
Põletikuvastane
Antioksüdantne 

Sipelgapuu koor (Tabebuia heptohylla)
 

Sipelgapuu ka Lapatšo nimetus tuleb sellest, et kõik õõnsused tema okstes on asustatud sipelgatega. Selle taime tervendavaid omadusi teavad hästi Mehhiko ja Peruu põliselanikud, kes nimetavad seda „jumalikuks puuks“. Selle koor on looduslik antibiootikum, mida kasutatakse rahvameditsiinis paljude nakkushaiguste korral. Sipelgapuu koor, mis on võetud selle puu koore sisemisest kihist, on antibakteriaalse ja põletikuvastase toimega. Samuti on sellel immuunsust stimuleeriv efekt.Sipelgapuu koore põhiline toimaine on lapahool. Lapahool takistab organismis mikroorganismide paljunemist ja kasvu. Koore viirusevastane aktiivsus on tingitud lapahooli võimest pidurdada fermentide tootmist, milleta viiruste paljunemine pole võimalik. Sipelgapuu koor on aktiivne gripi-, herpesviiruse, ägeda respiratoorse viirusinfektsiooni jt. vastu.Seentevastased omadused on seotud koores leiduva ksülodiiniga, mis koos lapahooliga pärsib paljude seeneliikude, sealhulgas ka tupeseente (Candida, Trichophyton) kasvu. Isegi sipelgapuu puit on erinevate seente mõjutustele äärmiselt vastupidav. Sipelgapuu parasiidvastane toime väljendub selle võimes inhibeerida (takistada, pärssida) rakusiseste parasiitide paljunemist ja arengut. Hoiab ära patogeensete algloomade invasiooni, luues parasiitidele ebasoodsa keskkonna.

Sipelgapuu koore kasutusalad:

Respiratoorsed haigused (äge viirusinfektsioon, gripp, trahheiit, bronhiit)
Erinevad põletikulised protsessid
Urogenitaalsüsteemi haiguste ravi
Seenhaiguste ravi
Mädavillilised nahakahjustuste ravi

Sipelgapuu koore tee valmistamine:

1 - 1,5 tl teepuru 200 ml vee kohta. Keeta 10 -15 minutit! Lasta 20 minutit tõmmata, kurnata. Pärmiseene raviks - päevane kogus 0,7 - 1 liiter. Soovitav on päevane kogus keeta korraga valmis ja panna termosesse. Juua soovitavalt tühjale maole. Vastunäidustus: raseduse korral. Mitte tarvitada üle 1 kuu! Tee tõstab pisut vererõhku.
 

Katuaba (Trichilia catigua)

Katuaba puu ehk katuaba punapuu on väike oranži ja kollaste õitega puu Brasiilias.
Katuaba tee – armastuse ja eluenergia jook. See on hea stressivastane tee,
mis maandab liigseid pingeid, rahustab mõtteid ja tundeid, täidab keha
energia ja rõõmuga. Tee on toimelt tugev afrodisiaakum. Katuaba kliinilised uuringud on tõestanud selle taime antibakteriaalseid ja viirusevastaseid omadusi.
Euroopas peetakse katuabat afrodisiaakumiks, aju ja närvide stimulaatoriks. Koorest keedetud teed kasutatakse sugulise jõuetuse, impotentsuse, närvide kurnatuse ja kroonilise väsmuse vastu. USA taimederavitsejad ja öko-arstid kasutavad katuabat samadel eesmärkidel toniseeriva vahendina sugulise funktsiooni jaoks, kesknärvisüsteemi stimulaatorina, üldise kurnatuse ja väsimuse, ülepingutusest tingitud unetuse, ülierutuvuse vastu ja mälu parandamise jaoks. Katuaba on kasulik nii meestele kui naistele afrodisiaakumina, kuid suuremad tulemused olid meeste impotentsuse ravimisel, lisaks tal polnud mingeid kõrvalmõjusid ka pikaajalisel kasutamisel.
Katuaba koorest eraldatud flavolignanide segu omab antibakteriaalset ja vähivastast toimet.

Kasulikud toimed:

Afrodisiaakum
Aju ja närvide stimulaator
Antibakteriaalne
Stressivastane
Vähivastane


Katuabatee valmistamine:

1-2 tl katuabapuu koort tassi keeva vee kohta. Lasta 3 - 6 minutit tõmmata.
Sobib lisada piima, mett või õunamahla. See vähendab tee mõrusust.
Eksootika armastajad võivad joogile suurema jõu andmiseks keeta seda koos mate või lapatso teega.

Vastunäidustusi pole teada.

Sarsaparilla (Smilax officinalis)


   Sarsaparilla juur  – asteekide maagiline taim. See  on liaan, millel kasutatakse kõiki osi, kuid suurem jõud on juurel. Juurel on rikkalikud energeetiliselt aktiivsed ained, mis ravivad viljatust. Samuti on kasulikud ka Sarsaparilla marjad. Neid kasutatakse röga lahtistamiseks.
   Sarsaparillal on tugev hargnev juur, mille pikkus ulatub 1,5 meetrini. Juur tarbib jõudsalt kasvukoha eriomast jõudu (tema kasvupiirkonnale on iseloomulik eriline mineraalide ja energeetiliselt aktiivsete komponentide komplekt). Juur mitte ainult ei omasta neid aineid, vaid ka ise muundab neid, olles ise  ompärase emaka funktisoonis.
 Sarsaparilla ravib psoriaasi, ta parandab haavu, takistab põletikkude ja hematoomide teket.  Ta on hea ainevahetuse taastamiseks nahas pärast plastilist operatsiooni. Sarsaparilla aitab vähendada depressiooni, väsimust, reguleerib seksuaaltegevust, avaldab taastavat mõju suguorganitele, eriti meeste potentsile, vähendab menstruatsioonijärgseid vaevusi. Toetab efektiivselt hormonaaltasakaalu organismis ja tõstab ainevahetuse kiirust. Juures sisalduvad bioloogilised aktiivsed ained avaldavad põletikuvastast ja reumavastast toimet, mis soodustab kusihape väljaviimist ja avaldab toniseerivat mõju suguorganitele. Tänu steroidse loomuga  saponiinide sisaldusele, reguleerib sarsaparilla seksuaaltegevuse mehhanisme.

Kasulikud toimed:

Vere toitmine ja puhastamine
Ravib psoriaasi, herpest
Parandab ainevahetust
Reguleerimib hingamist
On hea toitevahend kõikide keha süsteemidele, eriti nahale
On tugeva põletikuvase toimega
Mõjub positiivselt põskedele, ninale ja kõrvadele
Paneb käima taastusprotsessid maksas ja lihastes
Mõjub positiivselt põie funktsioonile


Sarsaparilla mõju avaldub aktiivselt koos matega!

Vastunäidustused
Tugevdab teiste energeetikute ja aktiivsete ainete toimet. On vaja tarvitada eraldi või spetsiaalselt teiste toimeainete tugevdamiseks. Üledoseerimine mõjutab limaskesta, seepärast on ideaalne seda tarbida punase tee, graanõunamahla või mate teega.

Hundihammas - (Astragalus)

Seda taime võib kohata Taga-Baikali Lõuna-Idas, Daurias ja Burjaatias.
Taim on tuntud ja kasutusel paljude maade rahvameditsiinis: tiibeti, hiina, mongoli, korea ja siberi. Hundihammas ehk Astragalus on pika jõulise juurega taim, mida Hiina ravikunstis kasutatakse ravimina. Hundihammas on organismi vastupanuvõime tugevdaja, antiviiruseline, antibakteriaalne, uriini väljutav, aktiveerib kopsude, mao ja maksa tegevust, kaitseb südant. Hundihammast on tihti kasutatud B hepatiidi ning maksahaiguste ravimisel.
Tõhus varase borrelioosi puhul: tõstab organismi vastupanuvõimet kuna suurendab valgete vereliblide hulka. Hundihammast võivad kasutada aastaringselt need, kes elavad piirkonnas, kus on palju puuke, et tõsta organismi vastupanuvõimet võimaliku puuguhammustuse ning borrelibakteriga kokkupuutumise puhul. Hundihambal on omadus koguda endasse seleeni. See on üks tähtsamatest vereloome protsesside elementidest elusolenditele. Rahvameditsiinis kasutatakse teda ka külmetuste ja ülemiste hingamisteede haiguste raviks. On leitud, et ta aitab taastada keskkonna toksilisusest ja stressist halvenenud immuunsüsteemi tööd. Eriti kasulikuks peetakse seda taime kroonilise immuunpuudulikkusega inimeste puhul ning pärast suurte koguste antibiootikumide tarvitamist.

Hundihammast kasutatakse järgmiste haiguste puhul:

borrelioos
kopsupõletik

vereloome süsteemi haigused
südame veresoonkonna ja hüpertoonia haigused
suhkruhaigus ja ateroskleroos
mao- ja soolte-, aga samuti maksahaigused
pahaloomulised kasvajad

trihhomonoos
toksoplasmoos

Üldretsept

 2 tl juurejahvatisele valada peale 200 ml 80 kraadist vett, lasta tõmmata 2-8 tundi. Juua 1/3 tassi 3 korda päevas enne sööki.
Enne joomist segada. Järgmise päeva joogi võib valmis teha eelmise päeva õhtul, soovitavalt termosesse või termotassi.

Tinktuur
Valmistatake väga kvaliteetsest viinast või 60 - 70% piiritusest proportsioonis 1:10 ( 50gr peenestatud juurtele valatakse peale 600 ml viina või piiritust). Lasta tõmmata pimedas ruumis 7-10 päeva, perioodiliselt raputades.  Võtta 20-30 tilka 3 korda päevas enne sööki kahe kuu jooksul.

Veel võimalikke retsepte
Segada jahvatis meega 1:1. Võtta 1 gr segu 3 korda päevas.

Pleuriidi(kopsukelme põletik) jaoks:
1 osa juuri  ja 5 osa 70% piiritust segada, lasta tõmmata 2 nädalat pimedas kohas perioodiliselt raputades, kurnata.
Võtta 25 tilka( teelusikatäis) 3 korda päevas enne sööki.


 

 Guaraana - pauliinia (Paullinia cupana)

   Guaraana - pauliinia ehk lühendatult guaraana on Brasiilias ja Paraguys väga levinud igihaljas roomav põõsas. Samuti võib guaraanat kohata Kolumbias, Venetsueelas ja Peruus. Kogu taimest kasutatakse vaid seemneid.  Need puhastatakse koorest , siis praetakse ja hõõrutakse veega, mille tulemusena moodustub pasta.  Seejärel see kuivatatakse ja valmistatakse guarana pulber, mida kasutatakse jookide ja ravipreparaatide tegemiseks.
   Guaraana viljade eriliseks jooneks on tema kõrge kofeiini sisaldus. Samuti on temas parkaineid, saponiine, tsinki, naatriumi, mangaani, magneesiumi, teobromiini, teofilliini, vitamiine PP, E, B2, A ja guaraniini. Selles taimes sisalduv kofeiin omastub küllaltki aeglaselt, seepärast ei ärrita ta mao limaskesta ja mõjub pehmelt kogu organismile. Guaraana marjad toimivad kui võimas stimulaator ja mõjuvad 5 korda tugevamalt kui kohvi. Seejuures, võrreldes kohviga, ei kutsu ta esile üleerutust ja südame kloppimist. Guaraanas sisalduvad parkained aitavad vabaneda soolte probleemidest, aga guariin avaldab samasugust mõju nagu tees sialduv tiamiin. Esmakordselt hakkasid guaraanat kasutama indiaanlased. Nad kasutasid teda rahustavana, jõudu taastava, toniseeriva ja turgutava vahendina. Hiljem sai guaraana ka mujal populaarseks. Tänapäeval kasutatakse teda ravimite ja toidulisandite tootmises. Guaraana baasil valmistatakse erinevaid energiajooke, mis suurepäraselt kustutavad janu ja täidavad energiaga. Ravimina saavad guaraana seemned aidata düsenteeria, artriidi, migreeni ja palaviku korral. Ta aitab vabaneda krampidest, seksuaalprobleemidest ja kasvatab iha. Lisaks sellele stimuleerib guaraana närvisüsteemi tööd, parandab kontsentratsiooni ja mälu ning samuti tõstab töövõimet. Tihtipeale kasutatakse guaranat kõhnumiseks, kuna ta parandab ainevahetust, viib kehast välja toksiine ja liigse vee, vähendab rasva ladestumist ning samuti tuimestab näljatunnet. Guaraana mõõdukas tarvitamine aitab parandada vereringet, vähendada kolesterooli ning parandada südametööd. See taim vabastab meid kroonilisest väsimusest ja depressioonist, tõstab vastupidavust, vabastab ärrituvusest ja normaliseerib emotsionaalset olukorda.

Guaraana toimed:

Närvisüsteemi stimulant
Afrodisiaakum
Kootav toime
Naha ärritust vähendav toime
Söögiisu vähendav toime
Profülaktiline vahend düsenteeria jaoks
Malaariavastane toime
Tõstab mõistuse selgust;
Väsimust vähendav toime
Pulssi aeglustav toime
Tuju tõstev toime


Guarana kõrvalnähud

 
   
Guaraana üleliigne tarbimine võib põhjustada südame- ja närvisüsteemitöö halvenemist, mis võib põhjustada unetust, vererõhu tõusu, tahhükaardiat ning ülierutust. Eriti ettevaatlikud peaksid olema eakad inimesed, rasedad ja rinnaga last toitvad emad ning samuti aterosklerooi ja hüpertoonia haiged.Vahemeremaade imerohi - Tsistus (Cistus Incanus)

   Tsistus on umbes meetri kõrgune igihaljas puhmas, kollaste või punakasroosade õitega. Ta kasvab väga aeglaselt, kogudes nii endasse suurel hulgal tervistavaid toimaineid. Kuivatatud tsistuselehtedest valmistatud teed on kreeklased ja türklased joonud aastasadu. Kuivad tsistuselehed olid ka oluliseks ekspordiartikliks. Seda veeti laevadega Egiptusesse ja sealt edasi mööda maismaad praeguse Sudaani territooriumile. Nõudlus oli suur tsistusetee tugeva antibakteriaalse ja seentevastase toime tõttu. Polnud ju sel ajal sünteetilisi medikamente ja inimene pidi hädade korral abi leidma ikka loodusest. Tsistus on mainitud ka mitmetes Kreeka müütides ja legendides. Seda taime kasutasid kreeka jumalad sõjameeste haavade parandamiseks, asetades taime haavale. Seetõttu on see taim ka tänapäeval vahemeremaades väga tuntud ja hinnatud.  
   Nüüd on teadlased kindlaks teinud, et
tsistuse droog( taime kuivataud osa) sisaldab väga palju polüfenoole. Polüfenoolid omavad tugevat antioksüdantset toimet. Ja seda ilma kõrvaltoimeteta. Tsistusetees on antioksüdante 3 korda rohkem kui näiteks kõigile tuntud rohelises tees. Antioksüdandid reageerivad kehas vabade radikaalidega, mille liig organismis on paljude haiguste ja üldse vananemise põhjuseks. Vabad radikaalid on väga reaktsioonivõimelised molekulid, tekitades reaktsioone, mille tulemusel tekib veel järgmine suur hulk uusi vabu radikaale. Vabad radikaalid on keha loomuliku funktsioneerimise kõrvalproduktid, mis tekivad hapniku transpordil ja ainevahetuse protsessis. Nende liig organismis kahjustab tervist. Terves organismis peaks valitsema vabade radikaalide ja antioksüdantide vahel tasakaal. Tasakaal on aga tänapäeval üldjuhul paigast ära. Selle põhjustajad on kiirest elutempost tulenev ebaõige toitumine, lisaks muidugi suitsetamine ja alkoholi tarbimine. Tsistusetees olevad polüfenoolid neutraliseerivad vabu radikaale, mis põhjustavad rakkude vananemist, ning tee joomine turgutab keha loomulikku kaitsemehhanismi külmetuse ja viiruste eest. Nii saab end just eriti talvekuudel tsistuseteed juues kaitsta gripi ja külmetushaiguste eest. Erinevalt rohelisest teest võib tsistuseteed juua ka õhtul. Tal on rahustav toime. Samuti on tsistusetee väga väärtuslik tervisliku dieedi koostisosa. Selle joomine parandab, hoiab, ravib ja toidab nahka. Pikemaajaline tsistusetee joomine ravib aknet ja ekseeme, samuti raskesti paranevaid haavandeid ning marrastusi.
   Tsistusetee
on tugev looduslik antibiootikum. Sedasorti looduslikke antibiootikume tarbides pole karta, et need hävitaks organismis olevad kasulikud ning vajalikud bakterid – näiteks piimhappebakterid. Looduslikke antibiootikume tarvitades pole ohtu, et kehas hakkab vohama pärmiseen (candida albicans). Pärmseene sündroomi tunnuseks on seedimishäired, suguelundite seenpõletik, tugev väsimus, tööjõu langus, keskendumisprobleemid, mälu nõrkus jmt. Tsistust soovitatakse kaariese ja paradontoosi profülaktikaks. Tal on allergiavastane ja südantkaitsev toime.

Tsistusetee valmistamine.
   Tassitäie( 200 ml) vee kohta tuleks võtta üks kuhjaga teelusikatäis teepuru. Vesi lasta keema ning jahtunult 80 – 85 kraadini valada see purule. Tõmbamisaeg 6 – 7 minutit. Kurnata. Pikemal tõmbamisel hakkavad vabanema kergelt mõrkjad parkained.
Teele on sobilik lisada sidrunit, ingverit ja mett. Tee maitse on kergelt sidrunjas, värske ja lõõgastav.

Tsistusetee toimed:

Looduslik antibiootikum
Sisaldab rohkelt antioksüdante
( 3 x rohkem kui roheline tee)
Tugev antibakteriaalne toime
Fungitsiidne toime
Kaitseb viiruste ja külmetushaiguste eest
Ravib nahka, aknet, marrastusi, haavandeid, ekseeme
Allergiavastane
Borrelioosivastane toime
Südantkaitsev toime
Profülaktiline vahend kaariese ja paradontoosi jaoks